ODM 2018: Kuba a Karča vezou cenná olympijské umístění!

13.02.2018 13:48

V pátek 2. února uhasl oheň Her VIII. zimní olympiády dětí a mládeže, ale již o den dříve byly dobojovány všechny zápasy v rámci šachových turnajů. Nejcennější umístění karlovarské šachové výpravy si z dějiště her odvezli Jakub Kůsa a Karin Beranová.

Kuba se mezi „mladšími chlapci“ umístil se ziskem 4,5 bodu na vynikajícím čtvrtém místě, přičemž si zahrál se všemi třemi pozdějšími medailisty. Během turnaje se pohyboval na předních stolech a v posledním kole měl možnost se dokonce porvat i o medaili. Nakonec z toho byla v uvozovkách jen ta bramborová medaile, ale i tak to byl pro Kubu zatím životní turnaj.

Karin obsadila mezi „dívkami“ šestou příčku, když se jí po mdlém startu (1bod / 4 zápasů) povedl famózní závěr (3/3). Na pódiové umístění to sice nestačilo, ale šesté místo znamenalo alespoň věcnou odměnu s diplomem a účast na slavnostním vyhlášení pro šest nejlepších.

Na turnaj bude chtít asi co nejdříve zapomenout Petr Špreňar, který se příliš nesžil s „polovážným“ tempem (45 minut +30s/tah na partii) a mezi „staršími chlapci“ s dvěma a půl body obsadil až jedenáctou příčku, což bylo daleko za Petrovým očekáváním.

Nováčkovskou daň si mezi „nejmladšími chlapci“ vybral Jára Kodet, pro kterého to byl premiérový start na podobné akci. V nabité konkurenci i přes svou bojovnost obsadil až čtrnáctou příčku. Během sedmi partií si připsal alespoň jedno vítězství a mnoho nových zkušeností, z olympijského turnaje tak rozhodně neodjížděl s prázdnou.

V bodování týmů se šachová výprava Karlovarského kraje se ziskem 12 bodů umístila na 9. místě, když za sebou nechala výpravy Královéhradeckého, Jihočeského, Olomouckého, Ústeckého a Zlínského kraje. Bodování probíhalo dle klíče (12bodů – 1. místo, 9 bodů – 2. místo, 7 bodů – 3. místo, 5 bodů – 4. místo, 4 body – 5. místo, 3 body – 6. místo, 2 body – 7. místo a 1 bod pro každého dalšího účastníka do 14. místa konečného pořadí. Body všech účastníků kraje se pak sečetly dohromady).

Svým výkonem přispěli chlapci do celkového olympijského bodování Karlovarského kraje 3 body (za 12. místo mezi chlapci šachisty) a Karča 9 body (za 6. místo mezi dívkami). Karlovarský kraj tak napříč všemi sporty posbíral 130 bodů, což stačilo na celkové 10. místo. Nejlepšími přispěvateli Karlovarského kraje byly dívky v akrobatickém lyžování, které obsadily třetí pozici a získaly tak pro Karlovarský kraj 13 bodů.

Všem čtyřem krajským reprezentantům a vedoucímu výpravy panu Lukášovi Vlasákovi děkujeme za důstojnou reprezentaci našeho kraje a věříme, že zkušenosti nabité na olympiádě se budou všem hodit v jejich dalších životních etapách.

Děkujeme Karlovarskému kraji a Živému kraji za finanční a organizační podporu našich reprezentantů.

Autor: Miloš Hüttner.