Krajský přebor jednotlivců - Open Karlovy Vary 2009

29.04.2009 11:30

V neděli 3. května se rozhodlo o vítězi silně obsazeného mezinárodního šachového turnaje FIDE OPEN Karlovy Vary, který se hrál současně jako otevřený přebor Karlovarského kraje.

Organizátorem náročného 5-denního turnaje, který se započítává i do mezinárodního ratingu FIDE, byl místní šachový klub ŠK Karlovy Vary.

Na startu již 8. ročníku se sešlo rekordních 101 účastníků z 9 šachových federací (České republiky, Německa, Polska, Rakouska, Srbska, Holandska, Lichtenštejnska, Řecka a Austrálie), na startu bylo pět nositelů mezinárodních šachových titulů.

Bylo vidět, že šachy se dají hrát v každém věku a záleží jen na bojovnosti a vůli po vítězství, věkový rozdíl mezi nejstarším a nejmladším účastníkem byl neuvěřitelných 70 let.

Turnaj se hrál v příjemném a pohostinném prostředí hotelu Prima v Doubí.

Bez sebemenšího zaváhání se vítězem stal litoměřický Vojtěch Kovář, který si k pěti výhrám z úvodních 5 kol mohl dovolit dvě remízy v kolech závěrečných. Potvrzení skutečnosti, že prvenství je ve správných rukou, přišlo v závěrečném kole, kdy Kovář remizoval s mezinárodním mistrem Petrem Neumanem. Loňský vítěz a letos nejvýše nasazený Neuman přitom v případě výhry stále ještě mohl pomýšlet na 1. místo, ale Kovář si už dobře rozjetý turnaj pokazit nenechal.

Dobrým finišem 2,5/3 se taktéž na 6 bodový zisk dokázal vyšvihnout ještě Kovářův oddílový kolega Miloš Kozák. Nejlepší pomocné hodnocení ze skupiny 5,5 bodových a tím pádem bronz bral údlický Pavel Paganík. Čtvrtý a zároveň nejlepší cizinec byl mistr FIDE Jovica Radovanovič ze Srbska. Mezi zkušenými borci se dokázal prosadit i 14-ti letý Oliver Zier z Wuensiedelu v Německu.

Novým přeborníkem Karlovarského kraje pro rok 2009 se stal Tomáš Lorenc z pořádajícího oddílu ŠK Karlovy Vary, který celkově ve velice silném turnaji skončil na pěkném 8. místě.

Krajským přeborníkem v kategorii H20 se stal Michal Holeš, přeborníkem H18 Miroslav Bartoš, oba z Baníku Hexion Sokolov.

Titul krajské přebornice vybojovala Kateřina Špererová z ŠK Karlovy Vary.